Kalendarz liturgiczny

Kalendarz liturgiczny na czwartek 2 maja 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Dz 15, 7-21

Sobór Jerozolimski

Czytanie z Dziejów Apostolskich

W Jerozolimie, po długiej wymianie zdań, przemówił Piotr do apostołów i starszych:
«Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam. Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając ich serca przez wiarę.

Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, nakładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni».

Umilkli wszyscy, a potem słuchali opowiadania Barnaby i Pawła o tym, jak wielkich cudów i znaków dokonał Bóg przez nich wśród pogan.

A gdy i oni umilkli, zabrał głos Jakub i rzekł: «Posłuchajcie mnie, bracia! Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie Lud spośród pogan. Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:

„Potem powrócę i odbuduję przybytek Dawida, który znajduje się w upadku. Odbuduję jego ruiny i wzniosę go, aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje – mówi Pan, który to sprawia. To są Jego odwieczne wyroki”.

Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 10 (R.: por. 3)

Refren: Pośród narodów głoście chwałę Pana.
albo: Alleluja.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Śpiewajcie Panu, *
sławcie Jego imię.

Refren.

Każdego dnia głoście Jego zbawienie. *
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
rozgłaszajcie Jego cuda *
pośród wszystkich ludów.

Refren.

Głoście wśród ludów, *
że Pan jest królem.
On świat tak utwierdził, że się nie zachwieje, *
będzie sprawiedliwie sądził ludy.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 10, 27

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

J 15, 9-11

Trwajcie w miłości mojej

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna»” (J 15,9-11). 

 

Policzmy. Miłość i radość – to dwa słowa, których jest najwięcej w tych trzech zdaniach. Padają odpowiednio pięć i dwa razy. Bóg zaprasza nas do odkrycia, że On jest Miłością, że On nas ukochał po krzyż, że troszczy się z czułą miłością, że dał nam zasady życia, które są przepisem na spełnione i szczęśliwe życie, że nie jesteśmy kimś przypadkowym, kimś, o kim On nie pamięta. Bóg zaprasza do odpowiadania na tę miłość i obdarowywania nią wszystkich bez wyjątku, nie tylko tych miłych,  z którymi żyje nam się najłatwiej. Tak było na początku chrześcijaństwa, kiedy poganie, jak pisze Tertulian, nawracali się, widząc miłość, która królowała wśród chrześcijan: „Patrzcie – mówili – jak oni się miłują” (por. Apologetico, 39 §7). Kiedy będziemy specjalistami od miłości, to będzie w nas głęboka i prawdziwa radość oraz spełnienie. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

5. TYDZIEŃ WIELKANOCY
Wspomnienia: Świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła (wspomnienie)

Prawosławni:

Dzień postny
Liturgia świętego Bazylego Wielkiego
Wielki Czwartek: Wspomnienie Mistycznej Wieczerzy
Święci dnia:
Symeon Bosy (XVI)
Tryfon, patriarcha Konstantynopola (933)
Jerzy Wyznawca, biskup Antiochii Pizydyjskiej (813-820)
Pafnucy, biskup Jerozolimy
Antoniusz z Nikomedii (303)
Krzysztof z Nikomedii (303)
Teonas z Nikomedii, żołnierz (303)
Nicefor, ihumen
Jan Jaskiniowiec (VIII)
Matrona Moskiewska (1952)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/Kalendarz Trzech Religi